TDT
AKTUALNOŚCI
"Jak zostać dawcą. Podaj dalej"
TDT
Program Tak dla transplantacji reprezentowaliśmy wspólnie z Romkiem Błażejczakiem, byli także z nami Karol Prętnicki i Stanisław Kaczorowski, wszyscy po przeszczepie serca.W dniu 9 maja 2015 r. w salach Centrum Kongresowo-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu miało miejsce niezwykłe wydarzenie pod tytułem " Jak zostać dawcą. Podaj dalej".
Organizatorem tej kampanii był Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu (UMP), Drużyna Szpiku, Dawca.pl - kampania społeczna prowadzona głównie przez młodych ludzi, studentów oraz absolwentów gdańskich uczelni. Patronat honorowy akcji objął JM Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego Prof. dr hab. Jacek Wysocki. Udział wzięli także Wicewojewoda Wielkopolski Dorota Kinal i Dziekan Wydziału Nauki o Zdrowiu Prof. dr hab. Włodzimierz Samborski. To pierwsze tak duże wydarzenie propagujące ideę transplantacji w Poznaniu. Także Tak dla transplantacji dołożyło do tego wydarzenia swoją cegiełkę.
Wydarzenie to zgromadziło w jednym miejscu zarówno dorosłych jak i dzieci. Byli lekarze, naukowcy, studenci medycyny, osoby będące dawcami i biorcami szpiku jak i biorcy organów. Program Tak dla transplantacji reprezentowaliśmy wspólnie z Romkiem Błażejczakiem, byli także z nami Karol Prętnicki i Stanisław Kaczorowski wszyscy po przeszczepie serca.
Pomimo różnego wieku, profesji, zainteresowań łączyła nas chęć i przekonanie do popularyzacji idei dawstwa narządów a co za tym idzie ratowania ludzkiego życia. To kilkugodzinne spotkanie obfitowało w wiele ciekawych wykładów: „Krwiodawstwo i dawstwo szpiku” lek. med. Monika Badyda/ Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, "Praca koordynatora w ośrodku transplantacyjnym w Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu/ mgr Justyna Bałazy, "Transplantacje serca" dr Tomasz Urbanowicz / Szpital Kliniczny Przemienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Z dużym zainteresowanie wysłuchaliśmy rozmowy z Pawłem Klikowiczem – koordynatorem kampanii świadomego dawstwa narządów – Dawca.pl, który opowiadał o różnych formach propagowania dawstwa w mediach społecznościowych.
Poruszające była także debata z dawcami i biorcami szpiku. My także mogliśmy podzielić się jako osoby po przeszczepie serca swoimi emocjami i historiami. Duże wrażenie pozostawiła po sobie kilkuletnia Amelka, która wzięła udział w akcji „Daj włos”, która polegała na tym, ze obcięła swoje piękne długie włosy aby przekazać je na peruki dla kobiet chorych na raka.
Najmłodsi uczestnicy akcji ochoczo uczestniczyli w zabawie „Szpital Pluszowego Misia”, „Mały chirurg”, malowali sobie twarze, z wielka precyzją uzupełniali „Szpikowe kolorowanki” a także pisali kartki z dobrymi myślami do swoich chorych rówieśników.
To było naprawdę ciekawe wydarzenie i co obiecaliśmy sobie, że powtórzymy je również za rok.
Dziękuję serdecznie Pani Katarzynie Beacie Głodowskiej i Marii Homan za zaproszenie i wyjątkową atmosferę.
Renata Maternik - Członek Zarządu Fundacji SCCS
http://www.takdlatransplantacji.pl/content/tak-dla-transplantacji-w-poznaniu