TDT

AKTUALNOŚCI

Wyróżnienie Św. Kamila 2023

TDT

Że też nie mam stu ramion, aby nieść pomoc tym biednym, którzy wzywają pomocy. -Kamil de Lellis

Statuetki Świętego Kamila, patrona Zabrza wręczane są osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla miasta.
Podczas tegorocznej gali w Teatrze Nowym odebrały je osoby działające społecznie, zajmujące się gospodarką i przedsiębiorczością oraz medycyną, w tym wsparciem dla lekarzy kardiologów z walczącej obecnie Ukrainy.

Laureatami wyróżnienia zostali:
- Helena Budzanowska, która od 22 lat działa społecznie na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin oraz seniorów.
- Jan Chojnacki, przedsiębiorca, laureat nagrody „Zabrzańska Atena” w dziedzinie gospodarki i przedsiębiorczości oraz nagrody Fundacji „Serce za serce” został uhonorowany za udział w akcjach charytatywnych, życiu kulturalnym, oświatowym, społecznym oraz za podejmowanie inicjatyw na rzecz lokalnej społeczności.

 

Docenieni zostali także Kardiolog i Zespół Lekarzy Kardiochirurgów:

- Dr n. med. Jacek Piegza za zaangażowanie i pomoc lekarzom z Ukrainy, którzy mogli rozwijać swoje zdolności medyczne w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Przez wiele lat współpracował z ukraińskimi kardiologami, a po wybuchu wojny zainicjował szkolenia dla nich w zabrzańskiej placówce, z których w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy skorzystało ponad 50 osób. Dr Piegza ułożył program merytoryczny szkolenia, a także organizuje cały pobyt lekarzy w Polsce, zdobywając na to środki finansowe.

- Zespół lekarski oddziału kardiochirurgii, transplantacji serca i mechanicznego wspomagania krążenia u dzieci Śląskiego Centrum Chorób Serca, który tworzą: Szymon Pawlak, Joanna Śliwka, Marcin Garbacz i Monika Żurek. Lekarze wykonują operacje najtrudniejszych przypadków kardiochirurgicznych u pacjentów od urodzenia do 18. roku życia. Rocznie to około 250 takich operacji. W okresie pandemii oddział nie przerwał działalności.

Gratulujemy…

 


chttps://www.fundacjasccs.pl/content/wyroznienie-sw-kamila-2023-0