TDT

AKTUALNOŚCI

obraz

Wieczór św Łukasza w Poznaniu

TDT

Drodzy Przyjaciele, Kilka dni temu w Poznaniu, a dokładnie 18 października o godz. 19.00 Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego wraz z Stowarzyszeniem Bono Serviamus zorganizował po raz kolejny "Wieczór Św. Łukasza"- patrona pracowników służby zdrowia.

Drodzy Przyjaciele,

Kilka dni temu w Poznaniu, a dokładnie 18 października o godz. 19.00 Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego wraz z Stowarzyszeniem Bono Serviamus zorganizował po raz kolejny "Wieczór Św. Łukasza"- patrona pracowników służby zdrowia. Tym razem spotkanie odbywało się w nowooddanym do użytku.
Centrum Kongresowo-Bibliotecznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu przy ul. Przybyszewskiego 37. Aula Senatu mogła pomieścić kilkaset osób i wypełniona została przez przedstawicieli środowiska medycznego miasta Poznania, kanclerzy wszystkich uczelni medycznych w Polsce i zaproszonych gości, wśród których byliśmy my członkowie STS koła Zabrze Renata Maternik, Piotr Kazimierski i Karol Prętnicki.
Mottem tego doniosłego wieczoru były słowa zaczerpnięte z książki "KATHARSIS
o uzdrowicielskiej mocy natury i sztuki" znakomitego lekarza Andrzeja Szczeklika i brzmiały one następująco " Medycyna i sztuka wywodzą się z jednego pnia. Obie biorą początek w magii - systemie opartym na wszechmocy słowa"
I rzeczywiście , słowo miało podczas tego wieczoru dużą moc. Uroczystego otwarcia dokonali Pani dr Halina Bogusz oraz dr Szczepan Cofta. Na powitanie zagrała kapela Dudziarzy Wielkopolskich w składzie Adelina Skrzypczyńska grająca na skrzypcach podwiązanych oraz Jarosław Cwaliński, jak się później okazało lekarz grający na dudach.
Podczas wieczoru wręczone zostały kilku zasłużonym pracownikom Szpitala Przemienienia Pańskiego nagrody Bono Servienti. Z okazji dnia Św. Łukasza życzenia dla środowiska medycznego przekazali Jego Ekscelencja Arcybiskup Metropolita Poznański ks. dr Stanisław Gądecki, oraz V-ce Minister Zdrowia dr Anna Gręziak.
Wydarzeniem tego wieczoru był wykład gościa honorowego Pana prof. dr hab. Mariana Zembali pt. "Medycyna moja pasja", który wywarł na wszystkich zebranych duże wrażenie. Dla nas pacjentów ŚCCHS w Zabrzu miał on szczególny wymiar, ponieważ dotyczył transplantologii serca i płuc, jej początków na świecie i w Polsce. Mogliśmy zobaczyć na slajdach naszych przyjaciół z STS-u oraz innych pacjentów, którym przeszczep uratował życie. Wiele uwagi poświecił prof. Zembala emocjom jakie zawsze towarzyszą pacjentom i lekarzom transplantologom. Zwracał uwagę na fakt, że większość z nas ma szanse na powrót do pracy i aktywnego życia choć nie pozbawionego barier. Wszyscy zebrani na sali widzieli spoglądające ze slajdów uśmiechnięte twarze pacjentów, kiedy już mogli czerpać z życia wszystko co najlepsze spędzając czas z bliskimi lub realizując swoje pasje sportowe uczestnicząc w różnych imprezach organizowanych dla osób po transplantacji.
Czy potrzeba innych dowodów na to, aby stwierdzić, że dzięki pasji można czynić wiele dobrego dla innych, a w przypadku umiłowania medycyny ratować ludzkie życie!!. Po wygłoszeniu wykładu na sali rozległy się gromkie brawa.
Później przyszedł czas na wspaniały koncert piosenek Edith Piaf w wykonaniu Justyny Szafran laureatki wielu konkursów min. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w roku 1996, uznanej Indywidualności Roku1996 w kategorii: piosenka aktorska a także uhonorowanej Medalem Młodej Sztuki jako osobowość sceniczna.
I kiedy wydawało się, że czas tego wieczoru dobiega końca , ku zaskoczeniu wszystkich zebranych prowadzący wieczór zapowiedzieli niespodziankę. I to był moment, na który czekaliśmy, ponieważ dzięki uprzejmości organizatorów mogliśmy stanąć na scenie i jako pacjenci zarówno Szpitala Przemienienia Pańskiego w Poznaniu jak i ŚCCHS w Zabrzu złożyć naszym lekarzom i prof. Zembali życzenia z okazji dnia Św. Łukasza patrona medyków.
To spontaniczne wystąpienie pełne było emocji i wzruszeń. Bo było za co dziękować. Każdy z nas przed przeszczepem znalazł w poznańskim szpitalu szansę na doczekanie przeszczepu. Walka lekarzy o nasze przeżycie i udana transplantacja pozwoliły nam po latach stanąć przed nimi w tym doniosłym dniu i podziękować za dar drugiego życia i życzyć im aby nadal mogli realizować swoją pasję, a przez to dawać nadzieję i ratować ludzkie życie.
Pozwoliłam sobie w imieniu wszystkich członków STS podziękować Panu prof. Zembali za bardzo ważne słowa jakie wypowiedział w czerwcu tego roku podczas otwarcia I Rajdu Rowerowego Osób po Transplantacji Serca i Płuc z Zabrza do Krakowa i kiedy witał nas na Starym Rynku w Krakowie wspólnie z Panią Anna Dymną, słowa te brzmiały następująco: "Transplantacji trzeba bronić jak dekalogu i będziemy jej bronić i pokazywać to , że to jest siła medycyny, także polskiej medycyny. Ci ludzie dzisiaj i każdego dnia w swoim życiu to pokazują..."Wręczyliśmy Panu prof. Zembali bukiet róż , Pan profesor my , oraz zgromadzona widownia nie ukrywała wzruszenia .
Na koniec uczestnicy tego niezwykłego wieczoru zostali obdarowani przez organizatorów bardzo ładnymi kalendarzami na rok 2008 z tekstami nawiązującymi do zdrowia ludzkiego i ciekawymi zdjęciami. Ale oczywiście był to koniec części oficjalnej. Jeszcze przez długi czas, przy leczniczej nalewce mieliśmy okazje porozmawiać z lekarzami, wielu z nich przypominało sobie nasze historie, bardzo interesowali się naszym zdrowiem, pytali o to co robimy obecnie. Był czas na zdjęcia i serdeczne podziękowanie Pana prof. Zembali skierowane do nas za tę niespodziankę.

I to w zasadzie wszystko.

Renata Maternik